Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Agroturystyka bez podatku dochodowego, czy również dla nierolnika?

• Data: 2024-10-18 • Autor: Adam Nowak

Jestem rolnikiem, posiadam powyżej 1 ha pola, opłacam KRUS oraz wynajmuję 4 pokoje w budynku mieszkalnym, z tego względu jestem zwolniona z opodatkowania. Jest to tylko działalność sezonowa, dlatego myślę o dodatkowej pracy. Czy podejmując pracę na etacie (umowa o pracę, rezygnacja z KRUS na rzecz ZUS), nadal będę zwolniona z opodatkowania agroturystyki? Czy w takim przypadku trzeba zakładać już działalność na agroturystykę ? Albo druga opcja: zostać na KRUS i założyć dodatkową działalność nierejestrowaną sprzedaż drobnego rękodzieła plus wynajem pokoi, czy w tym przypadku również jest się zwolnionym z opodatkowania agroturystyki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Agroturystyka bez podatku dochodowego, czy również dla nierolnika?

Wynajem pokoi na wsi wolny od podatku dochodowego – warunki

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy PIT – wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Zwolnienie określone w tym przepisie uzależnione jest więc od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:

* najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,

* budynki, w których pokoje przeznaczone są na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,

* przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,

* liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Celem omawianego zwolnienia jest wspieranie działalności agroturystycznej prowadzonej na terenach wiejskich, w gospodarstwach rolnych. Ustawodawca nie objął jednak zwolnieniem od opodatkowania wszelkich dochodów z agroturystyki, a jedynie dochody uzyskiwane z „podstawowych” usług agroturystycznych, tj. z wynajmu pokoi gościnnych (przy spełnieniu określonych warunków) i z wyżywienia osób wynajmujących te pokoje.

Warunkiem jest, aby budynek, w którym znajdują się pokoje, był położony na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wymóg: gospodarstwo rolne na terenach wiejskich

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym – za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Natomiast według definicji GUS obszar wiejski jest to teren położony poza granicami administracyjnymi miast (Pismo z dnia 19.05.2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0115-KDIT3.4011.263.2023.1.JS).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zwolnienie podatkowe a status rolnika

Podkreślmy natomiast, że możliwość zastosowania ww. zwolnienia nie jest uzależniona od posiadania statusu rolnika. Tak interpretacja Dyrektora KIS z dnia 17.11.2023r., nr 0114-KDIP3-2.4011.698.2023.2.MN:

„Wskazuje Pani, iż jest osobą fizyczną, która nie jest rolnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Reasumując – skoro łączna liczba pokoi w obydwu budynkach nie przekracza pięciu – to może Pani korzystać ze zwolnienia od podatku w sytuacji wynajmu pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym położonym na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom deklarującym przebywanie na wypoczynku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Pismo z dnia 22.03.2019 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0115-KDIT3.4011.33.2019.1.AK:

„Istotne dla zwolnienia jest wybudowanie budynku mieszkalnego na terenie gospodarstwa rolnego, a nie samo posiadanie przez podatnika statusu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne, (…).”

Dla możliwości zastosowania ww. zwolnienia nie ma również znaczenia fakt zatrudnienia na umowę o pracę czy też fakt nieopłacania KRUS przez podatnika. Potwierdza to interpretacja Dyrektor IS w Łodzi z dnia 15.11.2011 r., nr IPTPB2/415-522/11-4/KSU:

„Wnioskodawczyni zamierza wynajmować w ww. budynku mieszkalnym pokoje gościnne dla turystów, bądź wystawiać rachunek uproszczony dla osób będących w delegacji. Podaje także, iż nie opłaca KRUS i nie jest rolnikiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Mieszka i jest zameldowana w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się przedmiotowy budynek mieszkalny. Ponadto pracuje zawodowo.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż w odniesieniu do wynajmu 3 pokoi gościnnych znajdujących się w budynku mieszkalnym, położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, turystom będącym na wypoczynku. Wnioskodawczyni spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem dochód uzyskany z tego tytułu będzie zwolniony od podatku dochodowego.”

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Ewa, która posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 ha, wynajmuje 4 pokoje gościnne w swoim domu na wsi. Nie opłaca już KRUS, ponieważ kilka lat temu podjęła pracę na etacie w mieście i przeszła na ZUS. Pomimo to, nadal korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od wynajmu pokoi dla turystów, ponieważ spełnia wymagania – budynek leży na terenie wiejskim, a liczba pokoi nie przekracza 5.

 

Pan Adam jest właścicielem 1,5 ha ziemi i wynajmuje 3 pokoje gościnne w swoim domu agroturystycznym. Nie jest rolnikiem, gdyż prowadzi małą działalność gospodarczą w mieście. Pomimo braku statusu rolnika, dzięki temu, że jego nieruchomość znajduje się na wsi i spełnia warunki wynajmu pokoi osobom przebywającym na wypoczynku, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego.

 

Pani Marta wynajmuje 5 pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym na wsi, gdzie prowadzi gospodarstwo rolne. Chce dodatkowo sprzedawać rękodzieło jako działalność nierejestrowana, nie tracąc zwolnienia z podatku od wynajmu pokoi. Okazuje się, że może to robić, ponieważ wynajem pokoi agroturystycznych nie wiąże się bezpośrednio z koniecznością prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem że nie przekracza 5 pokoi i zachowa status agroturystyki.

Podsumowanie

Zwolnienie z podatku dochodowego dla agroturystyki dotyczy wynajmu pokoi na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym i nie jest uzależnione od statusu rolnika czy opłacania KRUS. Kluczowe jest spełnienie warunków, takich jak liczba wynajmowanych pokoi nieprzekraczająca 5 oraz oferowanie ich osobom przebywającym na wypoczynku. Nawet podejmując pracę na etacie lub prowadząc dodatkową działalność nierejestrowaną, nadal można korzystać z tego zwolnienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie agroturystyki, podatków lub sporządzenia pism? Skontaktuj się z nami online i skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych oraz gotowych dokumentów dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »