• Data: 2024-12-15 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Posiadam 8 ha ziemi rolnej, jestem rolnikiem na KRUS. Chciałbym prowadzić agroturystykę we własnym budynku mieszkalny, w którym mam 5 pokoi. A ponadto w części produkcyjnej odbywa się przeróbka własnych owoców. Problem w tym, że pola są w różnych miejscach gminy, a sam budynek – w mieście. A właściwie w miasteczku, a gmina jest miejsko-wiejska. Czy mogę zatem na preferencyjnych warunkach prowadzić agroturystyką?
Na wstępie wskazuję, że rolnik może przyjmować turystów na zasadzie gospodarstwa agroturystycznego. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców przepisów tejże ustawy nie stosuje się do wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
Fakt, kto prowadzi agroturystykę (rolnik, osoba fizyczna, przedsiębiorca) będzie miał natomiast znaczenie dla kwestii podatkowych, np. art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym stanowi: „wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5”.
Ponadto rolnik, chcąc prowadzić działalność agroturystyczną, nie musi rejestrować w tym zakresie działalności gospodarczej, zaś każdy inny podmiot w tym celu musi zarejestrować działalność gospodarczą, zanim zacznie świadczyć usługi agroturystyczne.
W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że usługi agroturystyczne, stanowiąc rodzaj działalności gospodarczej (ponieważ jest to działalność zarobkowa, usługowa, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły), są ściśle związane z działalnością rolniczą i mogą być prowadzone jedynie w ramach gospodarstwa rolnego, na gruntach rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa (zob. wyrok WSA w Poznaniu z 22.03.2017 r., II SA/Po 90/17, LEX nr 2268657; postanowienie Sądu Najwyższego z 6.02.2008 r., II CSK 467/07, LEX nr 523605). Zatem decydującym o charakterze działalności jako agroturystycznej będzie fakt, że działalność prowadzona jest w ramach gospodarstwa rolnego.
Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zaś w myśl art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym – za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
W orzecznictwie wskazuje się, że „Gospodarstwo rolne tworzą grunty będące własnością lub w posiadaniu jednej osoby, położone na dowolnym obszarze, także wówczas, gdy nie istnieje pomiędzy nimi żadna więź ekonomiczna, oraz nawet wówczas, gdy z uwagi na ich położenie (np. w różnych gminach) nie mogą one stanowić zorganizowanej całości.” (wyrok WSA z dnia 4 października 2017 r., sygn. akt I SA/Go 291/17).
Sam fakt budowy budynku nie powoduje, że grunt zawsze obligatoryjnie trzeba wyłączyć z produkcji rolnej. Jeżeli taki budynek jest budowany w ramach siedliska lub/oraz na potrzeby produkcji rolnej, wówczas nadal jest dopuszczalna zabudowa zagrodowa, a w konsekwencji nie ma potrzeby wyłączenia gruntów z produkcji rolnej.
Zaznaczam również, że nie ma niestety (prawnej) legalnej definicji obszaru wiejskiego. Definicja gospodarstwa rolnego używanego na potrzeby działalności agroturystycznej, a zlokalizowana w ustawie o podatku rolnym, nie posługuje się pojęciem „obszar wiejski”.
Jak wynika z powołanego wyżej przepisu, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu wynajmu pokoi, budynek mieszkalny, w którym znajdują się wynajmowane pokoje musi być położony w gospodarstwie rolnym na terenach wiejskich.
Wobec powyższego w Pana przypadku wygląda na to, że nie jest spełniona przesłanka położenia budynku na terenach wiejskich, gdyż leży on w granicach administracyjnych miasta.
Natomiast stwierdzam, że nie ma generalnie przeciwwskazań do prowadzenia przez Pana agroturystyki z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego z tytułu wynajmu pokoi. Nie ma przy tym konieczności zakładania działalności gospodarczej, jeśli agroturystyka prowadzona jest przez rolnika w jego gospodarstwie rolnym, gdyż, jak już wspomniałam na początku, Prawa przedsiębiorców nie stosuje się do wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Kluczowe jest zatem, czy faktycznie jest Pan rolnikiem.
Generalnie te kwestie są tak bardzo zależne od ceny organów, że warto w sprawach budzących wątpliwość występować o wydaje interpretacji indywidualnych do organu podatkowego, gdzie opłata dla organu to 40 zł od jednego zdarzenia, co do którego pytamy, czy stanowisko jest prawidłowe. Dla fiskusa zaś tylko taka interpretacja indywidualna jest wiążąca.
Prowadzenie agroturystyki przez rolników na terenach miejskich, mimo że możliwe, nie zawsze pozwala na skorzystanie z preferencyjnych warunków podatkowych. Kluczowe jest położenie budynku mieszkalnego w gospodarstwie rolnym na terenach wiejskich, aby spełniać warunki zwolnienia z podatku dochodowego. W przypadkach wątpliwych warto wystąpić o interpretację indywidualną do organów podatkowych.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism dotyczących prowadzenia agroturystyki, w tym kwestii podatkowych i formalnych, aby zapewnić Państwu bezpieczne i zgodne z przepisami prowadzenie działalności. Skontaktuj się z nami, by uzyskać wsparcie dopasowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 marca 2017 r., II SA/Po 90/17
3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 lutego2008 r.,sygn. akt II CSK 467/07
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 4 października 2017 r., sygn. akt I SA/Go 291/17
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika