Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Budowa budynku związanego z gospodarką leśną

• Data: 2024-09-12 • Autor: Wioletta Dyl

Mam działkę na terenie leśnym, ale niezalesioną. Składałem wniosek o budowę budynku na zgłoszenie do 35m2 związanego z gospodarką leśną, ale starostwo sprzeciwia się, bo twierdzi, że takie budynki można stawiać tylko na gruntach Skarbu Państwa. Czy osoba prywatna nie może mieć szkółki leśnej i budynku potrzebnego do tego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Budowa budynku związanego z gospodarką leśną

Działka leśna i możliwe do postawienia na niej budynki

W niniejszej sprawie aktem podstawowym jest uchwała gminy dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według ww. MPZP Pana działką jest oznaczona jako 7 ZL – lasy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to uchwalany przez gminę akt prawa miejscowego, w którym ustala się rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określa sposoby zagospodarowania i warunki zabudowy terenu (czyli co właściciele nieruchomości mogą na nich wybudować i jaką prowadzić działalność oraz czy nie grozi im wywłaszczenie). Zgodnie z przywołanymi w piśmie i uchwale warunkami zabudowy dla terenów leśnych (§ 33.1 ust. 2 pkt ust. 2) nie dopuszcza się lokalizacji nowej zabudowy z wyjątkiem obiektów związanych z gospodarką leśną zgodnie z przepisami odrębnymi oraz obiektów dopuszczonych ustaleniami niniejszego paragrafu z zastrzeżeniem pkt 4.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obiekt związany z gospodarką leśną

W moim przekonaniu starosta, zgłaszając sprzeciw, błędnie powołał się na przepis art. 29 ust. 2 pkt 8 ustawy Prawo budowlane, który dotyczy gruntów leśnych należących do Skarbu Państwa, a nadto pozostaje w sprzeczności z brzmieniem ww. powołanego § 33 ust. 2 pkt 2) i 4) MPZP dopuszczającego budowę obiektu związanego z gospodarką leśną.

Przepisami odrębnymi odnoszącymi się do Pana zgłoszenia są art. 29 ust. 1 pkt 14) ustawy Prawo budowlane oraz art. 3 pkt 2 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach.

Art. 29 ust. 1 pkt 14 stanowi:

„1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art.30 budowa: wolno stojących:

a) parterowych budynków gospodarczych (…)

– o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki”.

A zatem w okolicznościach niniejszej sprawy mógł Pan zrealizować (w oparciu o dokonane zgłoszenie) bez pozwolenia budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy nie większej niż 35 m2, przeznaczony wyłącznie na cele gospodarki leśnej (ww. punkt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Pojęcie „gospodarka leśna” ( wobec nieokreślenia tego przez MPZP) oznacza – zgodnie z art.6 pkt 1 ustawy o lasach – „działalność leśną w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu”.

Ponadto należy uwzględnić treść art. 3 pkt 2 ustawy o lasach. Przepis ten bowiem nie wyklucza uznania za las gruntu, na którym znajduje się budynek, o ile zajęty jest pod wykorzystywanie dla potrzeb gospodarki leśnej. Innymi słowy za las może być uznany także grunt, który znajduje się pod budynkiem, o ile zajęty jest pod wykorzystywanie z prowadzeniem gospodarki leśnej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zabudowa gospodarcza

Przepisy te pozwalają zatem na zdefiniowanie budynku służącego gospodarce leśnej jako budynku, w tym gospodarczego, który jest wykorzystywany dla potrzeb związanych z gospodarką leśną. Tego rodzaju zabudowa gospodarcza musi pozostawać w związku z celami określonymi w art. 7, art. 8 i art. 9 ustawy o lasach. Jak już podnoszono w orzecznictwie, do tej grupy budynków służących gospodarce leśnej można zaliczyć nie tylko budynki gospodarcze, lecz także inne, np. mieszkalne (por. wyroki NSA z 30 października 2018 r., sygn. akt II OSK 2524/16; z 24 lutego 2016 r., sygn. akt II OSK 1563/14).

Pana inwestycja jest zgodna z MPZP oraz z ww. przepisami, zatem sprzeciw starosty jest do zaskarżenia.

W świetle planu miejscowego istotny dla rozstrzygnięcia Pana sprawy był „związek” określonej zabudowy z prowadzeniem gospodarki leśnej, a związek ten może być różnego rodzaju i obejmować bardzo różne stany faktyczne. Co za tym idzie, związek budynku z prowadzeniem gospodarki leśnej należy rozumieć szeroko. Także sama gospodarka leśna, zdefiniowana w ustawie o lasach, dopuszcza – w jej ramach – realizację również pozaprodukcyjnych funkcji lasu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Właściciel prywatnej szkółki leśnej
Pan Marek posiada działkę leśną, na której prowadzi szkółkę drzew. Wystąpił o pozwolenie na budowę budynku gospodarczego o powierzchni 35 m², potrzebnego do przechowywania narzędzi i materiałów związanych z gospodarką leśną. Starostwo powiatowe wydało sprzeciw, twierdząc, że takie budynki mogą powstawać wyłącznie na gruntach Skarbu Państwa. Pan Marek, powołując się na ustawę o lasach i lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, odwołał się od tej decyzji. Ostatecznie uznano jego argumenty, pozwalając na realizację inwestycji.

 

Właściciel działki leśnej planujący gospodarkę zwierzyną
Pani Anna, właścicielka działki oznaczonej jako leśna, postanowiła zająć się hodowlą zwierzyny leśnej w ramach działalności gospodarki leśnej. Zgłosiła chęć budowy małego budynku gospodarczego na swojej działce, ale spotkała się z odmową. Twierdzono, że zgodnie z prawem, tego typu budynki są dozwolone jedynie na działkach Skarbu Państwa. Pani Anna odwołała się od tej decyzji, uznając, że jej działalność mieści się w definicji gospodarki leśnej zgodnie z ustawą o lasach. Ostatecznie decyzję starostwa uchylono, co pozwoliło jej kontynuować rozwój hodowli.

 

Inwestycja związana z pozyskaniem drewna
Pan Tomasz prowadzi prywatną działalność związaną z pozyskaniem drewna z lasu. Potrzebował niewielkiego budynku magazynowego na swojej działce leśnej. Mimo iż starostwo powiatowe początkowo sprzeciwiło się inwestycji, argumentując, że tego typu zabudowa nie może powstać na prywatnej działce, Pan Tomasz odwołał się, powołując się na ustawę o lasach oraz definicję gospodarki leśnej. Po odwołaniu i ponownym rozpatrzeniu sprawy, budowa budynku została dopuszczona.

Podsumowanie

 

Budowa budynków związanych z gospodarką leśną na prywatnych gruntach leśnych jest możliwa, jeśli spełniają one określone w przepisach warunki. Kluczowe jest, aby inwestycja była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przepisami ustawy o lasach. W przypadku sprzeciwu ze strony starostwa, warto odwołać się do odpowiednich regulacji prawnych, które umożliwiają prowadzenie działań związanych z gospodarką leśną także na prywatnych terenach.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism związanych z budową na terenach leśnych, dostosowane do indywidualnych potrzeb i przepisów prawa. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w sporach administracyjnych i procesie odwoławczym. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 października 2018 r., sygn. akt II OSK 2524/16
3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lutego 2016 r., sygn. akt II OSK 1563/14

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Wioletta Dyl

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »