• Data: 2024-07-26 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Nie jestem rolnikiem. Chciałbym kupić dwie działki rolne poniżej 1 ha leżące obok siebie. Czy mogę to zrobić jednocześnie? Czy potrzebuję zgody KOWR?
Aby nabyć nieruchomość rolną o łącznej powierzchni 1 ha, nawet jeśli każda z osobna działka ma poniżej 1 ha, jako nabywca musi mieć Pani zgodę Dyrektora Generalnego KOWR, wydaną w trybie decyzji administracyjnej, o ile posiada Pan kwalifikacje rolnicze, zobowiąże się Pan do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej, zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości rolnej na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.
Jeśli nie posiada Pani wykształcenia rolniczego zasadniczego zawodowego, zasadniczego branżowego, średniego, średniego branżowego lub wyższego – oprócz posiadanego dyplomu szkoły – musi Pani potwierdzić określony staż pracy w rolnictwie.
Aby sprzedający mógł uzyskać decyzję o zezwoleniu na zbycie, musi wykazać, że nie można było nieruchomości sprzedać rolnikowi. Warunek braku możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej rolnikom indywidualnym jest spełniony, jeżeli żaden rolnik indywidualny nie złoży odpowiedzi na ogłoszenie o nieruchomości rolnej zamieszczone w systemie teleinformatycznym we wskazanym terminie.
Natomiast zakup po jednej mniejszej niż 1 ha działce – stanowi obejście prawa, a taka umowa jest co do zasady nieważna.
Sąd wieczystoksięgowy odmówi wpisu takiej własności do KW, jeśli całokształt okoliczności ujawnionych w sprawie usprawiedliwiał będzie stanowisko, że przedmiotem umowy sprzedaży była jedna nieruchomość rolna o urządzonej księdze wieczystej o powierzchni całkowitej pow. 1 ha. Sama liczba działek ewidencyjnych, składających się na tę nieruchomość, nawet jeśli w istocie wszystkie będą miały powierzchnię poniżej 1 ha, czy 0,3 ha, nie zmienia zapatrywania, że finalnie przedmiotem obrotu jest suma powierzchni tych działek – stanowiących jedną nieruchomość rolną o urządzonej księdze wieczystej, przekraczającą powierzchnię 1 ha.
W przypadku, gdyby dla każdej z działek, składających się na jedną nieruchomość rolną lub też sum powierzchni tych działek, które łącznie są nie większe niż 1 ha, jej obecny właściciel założył nowe księgi wieczyste, przez co każda z tych działek składałaby się na odrębną nieruchomość rolną o powierzchni mniejszej niż 1 ha – wówczas nie byłoby podstawy dla stosowania przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w kształcie obowiązującym począwszy od dnia 30 kwietnia 2016 r.
Jeśli więc obecny właściciel posiada dwie działki rolne obok siebie, z których każda ma pow. mniejszą niż 1 ha, i uzyskał (lub uzyska) dla każdej z nich odrębną KW, nie będzie problemu z nabyciem tych działek bez zgody KOWR. Albowiem wówczas są to osobne nieruchomości. Jeśli łącznie obie działki mają mniej niż 1 ha – można je nabyć bez ograniczeń.
Zakup dwóch sąsiadujących działek rolnych o łącznej powierzchni ponad 1 ha przez osobę niebędącą rolnikiem wymaga uzyskania zgody Dyrektora Generalnego KOWR oraz spełnienia określonych warunków. Istnieje możliwość uniknięcia tych formalności, jeśli każda z działek posiada odrębną księgę wieczystą i ich łączna powierzchnia nie przekracza 1 ha. Próby obejścia prawa przez osobne zakupy mogą prowadzić do unieważnienia umowy przez sąd.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących zakupu działek rolnych, aby zapewnić Państwu pełne wsparcie w procesie nabywania nieruchomości. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną konsultację i uniknąć potencjalnych problemów prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego - Dz.U. 2003 nr 64 poz. 592
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika