• Autor: Katarzyna Siwiec
Czy mogę kupić dom, który znajduje się na działce rolnej? Nadmieniam, że uprawiam grunty rolne od 10 lat, ale nie płacę ubezpieczenia KRUS, ponieważ jestem zatrudnione na umowę o pracę. Dom i grunt, który chciałabym kupić, znajduje się w innej gminie niż grunty, które ja uprawiam.
Tak, będzie Pani mogła nabyć nieruchomość zabudowaną domem mieszkalnym. Pani wątpliwość, jak sądzę, wynika z głośnego ostatnio problemu z nabywaniem gruntów rolnych przez osoby inne niż rolników, który powstał począwszy od maja bieżącego roku, kiedy to weszła w życie ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości zasobu własności rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw z dnia 14 kwietnia 2016 r.
Generalnie ta ustawa rzeczywiście wprowadza zakaz swobodnego obrotu nieruchomościami rolnymi. Przepis art. 1 tej ustawy stanowi bowiem, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy wstrzymuje się sprzedaż nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Co do zasady rzeczywiście nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa. Agencja Nieruchomości Rolnych ma w zasadzie zawsze prawo pierwokupu ziemi.
Aczkolwiek nie jest to zakaz bezwzględny, bo ustawa wprowadza też szereg wyjątków np. osoby bliskie mogą nabywać grunty rolne. We wspominanym przez Panią przypadku też ustawodawca przewidział taki wyjątek. Mianowicie art. 2 ust 1 pkt 3 stanowi, że przepisu art. 1 ustawy, który wyżej zacytowałam, nie stosuje się do sprzedaży domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych.
Oznacza to, że nie ma zakazu sprzedaży domów wynikającego z cytowanej ustawy.
Zobacz również: Jak wybudować dom na działce rolnej nie będąc rolnikiem?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Siwiec
Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.
Zapytaj prawnika