• Autor: Marta Handzlik
Kilka lat temu nabyłem grunt rolny o powierzchni 2 ha. Po 3 latach od nabycia dowiedziałem się w KRUS-ie, że jeżeli nie opłacam ubezpieczenia w ZUS to powinienem opłacać KRUS. W związku z tym opłaciłem zaległe 3 lata składek w KRUS i opłacam KRUS do dzisiaj. Nie jestem rolnikiem, mieszkam na wsi w domu wybudowanym na części zakupionego gruntu. Czy mogę w dalszym ciągu płacić KRUS?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Za rolnika uważa się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.
Podkreślić należy, że przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.
Słowem – skoro posiada Pan grunt rolny i KRUS wezwał Pana do uregulowania zaległych składek, to – o ile nie złoży Pan odmiennego oświadczenia – domniemywa się, że prowadzi Pan na tym gruncie działalność gospodarczą, skoro grunt Pan posiada, a to daje podstawę do podlegania ubezpieczeniu w KRUS.
Zobacz również: Czy można ubezpieczyć się w KRUS-ie bez ziemi?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika