• Data: 2024-09-06 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Moja żona kończy 60 lat w styczniu 2023 roku. Ma ponad dwudziestoletni staż w ZUS-ie, a od 2003 r. opłaca składki w KRUS-ie, ponieważ rozpoczęła pracę we własnym gospodarstwie rolnym. Z doliczeniem dwóch lat pracy w gospodarstwie rodziców staż opłacania składek w KRUS-ie wynosi 22 lata. Gdyby chciała przejść na emeryturę z ZUS-u, jaki dodatek miałaby za składki KRUS?
Żona ma za mały staż, aby otrzymać emeryturę z KRUS-u. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 277 z późn. zm.) „emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) osiągnął wiek emerytalny (wiek emerytalny mężczyzny 65 lat);
2) podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat, z uwzględnieniem art. 20”.
Natomiast zgodnie z art. 20 powołanej ustawy „do okresów ubezpieczenia zalicza się okresy:
1) podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;
2) prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.
W myśl ust. 2 tego przepisu, okresów, o których mowa w ust. 1 nie zalicza się do okresów ubezpieczenia, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów”.
Stosownie do art. 56 ustawy emerytalnej „osobie, której przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględniono okresy pracy w gospodarstwie rolnym określone w art. 10, oblicza się wysokość przysługującego świadczenia jako część świadczenia obliczonego w myśl art. 53, z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym, proporcjonalnie do udziału okresów składkowych i nieskładkowych w okresie stanowiącym sumę okresów składkowych, nieskładkowych i uwzględnionych okresów pracy w gospodarstwie rolnym (ust. 1). Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osoby, która udowodniła co najmniej: 20 lat – kobieta lub 25 lat – mężczyzna okresów składkowych albo okresów składkowych uzupełnionych okresami nieskładkowymi w rozmiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2, lecz wysokość przysługującej jej emerytury oblicza się w myśl art. 53, z uwzględnieniem okresów składkowych i nieskładkowych, bez uwzględnienia okresów pracy w gospodarstwie rolnym (ust. 20).
Świadczenie, którego wysokość ustalono w myśl ust. 1 lub 2, zwiększa się o kwotę odpowiadającą części składkowej emerytury ustalonej według zasad wymiaru określonych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, z uwzględnieniem całego udowodnionego okresu pracy w gospodarstwie rolnym, z tym że okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym – bez podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu – po ukończeniu 16 roku życia, przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r., uwzględnia się, jeżeli przypadają nie wcześniej niż 25 lat przed ustaleniem prawa do emerytury (ust. 3).
Jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe nie zostały uzupełnione okresami wymienionymi w art. 10, emerytura ulega zwiększeniu za okres opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników. Zwiększenie to ustala się według zasad wymiaru przewidzianych dla części składkowej w przepisach, o których mowa w ust. 3 (ust. 4)”.
Niestety nie podam Panu wiążącej kwoty.
Pani Anna przez 25 lat pracowała jako nauczycielka, opłacając składki do ZUS-u. W 2000 roku przeszła na wcześniejszą emeryturę, jednak nadal prowadziła gospodarstwo rolne wraz z mężem, co wymagało opłacania składek w KRUS-ie przez kolejne 15 lat. Po osiągnięciu wieku emerytalnego zwróciła się do ZUS o uwzględnienie składek z KRUS-u. Jej emerytura została zwiększona o dodatek wynikający z lat opłacania składek w KRUS-ie, co znacznie poprawiło jej sytuację finansową.
Pan Jan przez 30 lat pracował jako mechanik w mieście i opłacał składki w ZUS-ie. Po przejściu na emeryturę, ze względu na dziedziczenie gospodarstwa po rodzicach, zaczął prowadzić małe gospodarstwo rolne, podlegając ubezpieczeniu w KRUS-ie przez 10 lat. Kiedy wnioskował o zwiększenie swojej emerytury z ZUS, okresy składkowe z KRUS-u zostały uwzględnione, co dało mu dodatkowe środki do jego miesięcznej emerytury.
Pani Maria całe życie mieszkała na wsi i po ukończeniu szkoły średniej pracowała w różnych zawodach w mieście, opłacając składki do ZUS-u przez 18 lat. Po powrocie na wieś zaczęła prowadzić gospodarstwo rolne, przez co od 2005 roku płaciła składki do KRUS-u. Po osiągnięciu wieku emerytalnego okazało się, że jej staż w ZUS-ie i KRUS-ie nie wystarcza na pełną emeryturę rolniczą, ale ZUS uwzględnił jej składki KRUS-owskie, dzięki czemu jej emerytura była wyższa niż oczekiwała.
Osoby posiadające składki zarówno w ZUS, jak i KRUS, mogą ubiegać się o doliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym do emerytury z ZUS-u. Choć emerytura rolnicza wymaga spełnienia określonych warunków, składki KRUS mogą wpłynąć na zwiększenie świadczenia z ZUS-u, co jest korzystnym rozwiązaniem dla wielu rolników prowadzących działalność gospodarczą.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dzięki czemu szybko i wygodnie uzyskasz wsparcie w sprawach związanych z emeryturą, KRUS i ZUS. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualną pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika