Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Emerytura z zus a prowadzenie gospodarstwa rolnego

• Data: 2024-06-18 • Autor: Wioletta Dyl

Pobieram świadczenie emerytalne z ZUS, a jednocześnie jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Czy pobierając emeryturę, mogę prowadzić gospodarstwo rolne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Emerytura z zus a prowadzenie gospodarstwa rolnego

Własność gospodarstwa rolnego a jego posiadanie

Jak najbardziej może Pan pobierać emeryturę ZUS i jednocześnie zachować gospodarstwo rolne. Sam fakt posiadania nieruchomości rolnej nie ma bowiem wpływu na Pana uprawnienia wynikające z ubezpieczenia w ZUS.

Posiadanie gospodarstwa rolnego nie przesądza także o tym, czy dana osoba prowadzi działalność rolniczą podlegającą pod KRUS. Zgodnie bowiem z art. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje, na zasadach określonych w ustawie, rolników i pracujących z nimi domowników. W jednym ze swych orzeczeń Sąd Najwyższy wskazał, że przepis art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2008 r. Nr 50 poz. 291 z późn. zm.) należy interpretować zgodnie z art. 6 pkt 1 i 3 tej ustawy, w którym podmiotem ubezpieczenia KRUS nie jest właściciel lub posiadacz gospodarstwa rolnego lecz wyłącznie osoba prowadząca działalność rolniczą w posiadanym gospodarstwie rolnym.

Zobacz również: Czy praca na roli wlicza się do kapitału początkowego?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rolnik w świetle przepisów

Za rolnika zaś rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Jedynie w przypadku ubezpieczenia w KRUS, jeśli w dalszym ciągu się prowadzi gospodarstwo bez jego przekazania, w pewnych okolicznościach zawieszana jest część uzupełniająca świadczenia w czasie prowadzenia gospodarstwa rolnego, a odwieszana po przekazaniu – wyzbyciu się gruntów wchodzących w skład tego gospodarstwa.

Zatem może Pan jak najbardziej prowadzić gospodarstwo, jednocześnie pobierając pełną emeryturę z ZUS.

Zobacz również: Ile ziemi może sobie zostawić rolnik na emeryturze?

Przykłady

 

Jan Kowalski przez całe swoje życie pracował jako nauczyciel, odkładając składki na emeryturę w ZUS. Po przejściu na emeryturę, postanowił przenieść się na wieś i odziedziczył gospodarstwo rolne po swoich rodzicach. Jan nie zamierza rezygnować z prowadzenia niewielkiego gospodarstwa, ale zastanawia się, czy jego emerytura z ZUS nie będzie zagrożona. Jak się okazało, posiadanie gospodarstwa rolnego i jego prowadzenie nie wpływa na prawo Jana do pobierania emerytury z ZUS. Może on spokojnie prowadzić działalność rolniczą, czerpiąc z tego dodatkowe korzyści.

 

Anna Nowak jest emerytką, która przez większość życia pracowała jako pielęgniarka, będąc ubezpieczoną w ZUS. Po przejściu na emeryturę zdecydowała się wrócić do rodzinnej miejscowości, gdzie posiada niewielkie gospodarstwo rolne. Anna obawiała się, że prowadzenie gospodarstwa mogłoby wpłynąć na jej świadczenia emerytalne z ZUS. Jednak dowiedziała się, że zgodnie z obowiązującymi przepisami może ona nadal pobierać emeryturę z ZUS, pod warunkiem że nie prowadzi działalności rolniczej objętej ubezpieczeniem KRUS. Anna zdecydowała się uprawiać ogródek i prowadzić małe gospodarstwo na własny użytek, bez żadnych obaw o swoje świadczenia emerytalne.

 

Marek Wiśniewski, były pracownik budowlany, po przejściu na emeryturę z ZUS, odziedziczył duże gospodarstwo rolne po dziadkach. Chciałby kontynuować tradycję rodzinną i prowadzić gospodarstwo, ale obawiał się, że może to wpłynąć na jego emeryturę. Marek dowiedział się jednak, że samo posiadanie gospodarstwa nie ma wpływu na emeryturę z ZUS, dopóki nie prowadzi działalności rolniczej w sposób, który wymaga ubezpieczenia w KRUS. Marek postanowił skupić się na uprawie ekologicznych warzyw i owoców, ciesząc się z dodatkowego dochodu i satysfakcji z pracy na roli, nie martwiąc się o utratę świadczeń emerytalnych z ZUS.

Podsumowanie

 

Posiadanie i prowadzenie gospodarstwa rolnego nie wpływa na prawo do pobierania emerytury z ZUS, pod warunkiem, że nie prowadzi się działalności rolniczej objętej ubezpieczeniem w KRUS. Emeryci mogą więc bez obaw kontynuować pracę na roli, czerpiąc dodatkowe korzyści z prowadzenia gospodarstwa. Posiadanie nieruchomości rolnej jest w pełni zgodne z prawem do świadczeń emerytalnych z ZUS.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej emerytury i prowadzenia gospodarstwa rolnego? Skontaktuj się z nami online, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Wioletta Dyl

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »