• Data: 2024-06-12 • Autor: Marta Handzlik
Pracowałem za granicą 3 razy po 10 miesięcy. Nie zgłosiłem tego faktu w KRUS, w którym jestem ubezpieczony jako rolnik. Teraz dowiedziałem się, że mogę odzyskać pieniądze ze składek emerytalnych zapłaconych za granicą po definitywnym zakończeniu pracy w tym kraju. Niestety potrzebny jest wpis w dokumencie, że podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w Polsce. Muszę pójść do KRUS-u i wszystko im powiedzieć. Jakie konsekwencje z powodu braku zgłoszenia w KRUS pracy za granicą mnie czekają?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Zobacz również: Czy można płacić składki ZUS i KRUS jednocześnie?
Zgodnie z art. 37 ustawy rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować Kasę o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.
Osoba pobierająca świadczenia z ubezpieczenia jest obowiązana, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie okoliczności mające wpływ na wysokość i prawo pobierania tych świadczeń.
Zobacz również: Czy można płacić KRUS i pracować za granicą?
Generalnie miał Pan obowiązek zgłoszenia w KRUS, że podejmował Pan pracę za granicą. Na tej podstawie Pana ubezpieczenie w KRUS zostałoby zakończone, gdyż nie można być ubezpieczonym w KRUS i podlegać ubezpieczeniu społecznemu z innej przyczyny.
Jeśli teraz stawi się Pan w KRUS i poinformuje o tym fakcie – wskazując, kiedy podejmował Pan zatrudnienie za granicą – KRUS prawdopodobnie wyda decyzję o wykreśleniu Pana z rejestru ubezpieczonych za tamte okresy. Jeśli podlega Pan ubezpieczeniu w KRUS z mocy prawa to ponownie będzie Pan ubezpieczony, ale jeśli ubezpieczał się Pan na wniosek – musi Pan ten wniosek ponownie złożyć.
Co do zasady nie powinien Pan ponieść żadnych innych konsekwencji.
Zobacz również: Wyrejestrowanie z KRUS podjęcie pracy
Niezgłoszenie pracy za granicą w KRUS może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak utrata prawa do ubezpieczenia, trudności w uzyskaniu zagranicznych świadczeń emerytalnych oraz dodatkowe koszty związane z ponownym ubieganiem się o ubezpieczenie. Dlatego ważne jest, aby zawsze informować KRUS o wszelkich zmianach dotyczących zatrudnienia za granicą w ciągu 14 dni od ich wystąpienia.
Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z ubezpieczeniem w KRUS lub przygotowaniem niezbędnych pism, skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybka i profesjonalna pomoc na wyciągnięcie ręki! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika