• Data: 2024-10-15 • Autor: Monika Jakubas
Małżonka obecnie ma zawieszoną jednoosobową działalność gospodarczą (już około 2 lata). Niebawem wejdzie w posiadanie około 1,5 ha ziemi rolnej. Czy w ogóle będzie mogła przejść do KRUS-i? Czy ewentualnie po wznowieniu działalności dalej będzie mogła opłacać składki w KRUS-ie zamiast w ZUS-ie?
Dla ustalenia, czy Pana małżonka dysponować będzie odpowiednią ilością ziemi, konieczne będzie ustalenie jej klasy i położenia. Ustawa o KRUS odwołuje się do posiadania obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego. Jeśli klasa gruntu jest niska i leży na terenach niektórych terenach, np. wyżynnych, może zdążyć się tak, że te 1,5 ha nie będzie hektarem przeliczeniowym.
Tu przesyłam Panu link do informacji w tym zakresie:
Przechodząc do samego ubezpieczenia. Zgodnie z art. 16 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników:
„Ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny;
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1,
chyba, że osoba ta podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub ma ustalone prawo do emerytury lub renty, lub ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.
Czyli jeśli Pana małżonka w tym momencie ma zawieszoną działalność gospodarczą i nie podlega ubezpieczeniu w ZUS-ie z innego tytułu, to, jeśli wejdzie w posiadanie 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych, z automatu będzie podlegała ubezpieczeniu w KRUS-ie.
Odnośnie możliwości bycia nadal ubezpieczonym w KRUS-ie po odwieszeniu działalności – jest to możliwe po spełnieniu warunków opisanych w art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
„Art. 5a.
1. Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:
1) złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;
2) jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 4088 zł.
2. Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także:
1) wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono;
2) zmianę rodzaju lub przedmiotu wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
3. Zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1 pkt 5, rolnik lub domownik obowiązany jest złożyć w Kasie wraz z oświadczeniem, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, chyba że ten rolnik lub domownik nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym.
4. Zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1 pkt 5, rolnik lub domownik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegający ubezpieczeniu, obowiązany jest także złożyć w Kasie do dnia 31 maja każdego roku podatkowego.
5. Niezachowanie terminu złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności.
6. Niezłożenie zaświadczenia albo oświadczenia, o których mowa w ust. 4, lub niezachowanie terminu do złożenia tego zaświadczenia albo oświadczenia, jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia z dniem, do którego rolnik lub domownik obowiązany był złożyć zaświadczenie albo oświadczenie w Kasie, chyba że ten rolnik lub domownik zaprzestał prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób trwały lub okresowy przed upływem terminu na złożenie tego zaświadczenia”.
Podsumowując:
Anna zawiesiła działalność, a teraz chce przejść do KRUS-u
Anna prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą przez kilka lat, ale dwa lata temu zawiesiła ją z powodów osobistych. Teraz ma zamiar przejąć po rodzicach gospodarstwo rolne o powierzchni 1,5 ha. Po przeliczeniu hektarów okazało się, że ziemia przekracza 1 ha przeliczeniowy, co daje Annie prawo do ubezpieczenia w KRUS-ie, nawet mimo zawieszonej działalności. Dzięki temu może opłacać składki rolnicze zamiast ZUS-u.
Piotr wznowił działalność i zachował ubezpieczenie w KRUS-ie
Piotr zawiesił swoją firmę budowlaną, gdy zajął się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Po 3 latach opłacania składek w KRUS-ie postanowił wznowić działalność gospodarczą. Zgodnie z przepisami, Piotr może pozostać ubezpieczony w KRUS-ie, pod warunkiem, że jego dochody z działalności nie przekroczą określonego limitu, a on nadal będzie prowadził gospodarstwo rolne.
Zofia zastanawia się nad przyszłością po przejęciu ziemi
Zofia od dwóch lat ma zawieszoną działalność gospodarczą i niedawno odziedziczyła 1,5 ha ziemi rolnej. Obawia się, czy po wznowieniu działalności będzie mogła opłacać składki w KRUS-ie. Dowiaduje się, że jeśli spełni odpowiednie warunki, m.in. prowadzenie gospodarstwa i niskie dochody z działalności, będzie mogła kontynuować ubezpieczenie w KRUS-ie nawet po odwieszeniu firmy.
Osoby, które posiadają zawieszoną działalność gospodarczą i przejmują gospodarstwo rolne, mogą przejść do ubezpieczenia w KRUS-ie, jeśli spełniają wymogi dotyczące powierzchni ziemi. W przypadku wznowienia działalności istnieje możliwość dalszego opłacania składek w KRUS-ie, pod warunkiem spełnienia określonych przepisami warunków, takich jak limit dochodów z działalności czy prowadzenie gospodarstwa.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych dostosowanych do Twoich potrzeb, szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika