Rezygnacja z ubezpieczenia w KRUS-ie i odzyskanie wpłaconych pieniędzy

Chciałbym zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS-ie, ponieważ pracuję za granicą. Czy jest możliwość odzyskania pieniędzy, które dotychczas wpłacałam?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rezygnacja z ubezpieczenia w KRUS-ie i odzyskanie wpłaconych pieniędzy

Zgodnie z art. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników „ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje, na zasadach określonych w ustawie, rolników i pracujących z nimi domowników”. W ubezpieczeniu wyodrębnia się: ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Przepisów tych nie stosuje się jednak do osoby, która podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub ma ustalone prawo do emerytury lub renty labo ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych (art. 16 ust. 3 ustawy). Obowiązkowi ubezpieczenia społecznego rolników podlega więc osoba, która odpowiada ustawowej definicji rolnika lub jego domownika. Jednakże ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników opiera się na zasadzie wykluczenia podlegania temu ubezpieczeniu w czasie podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu, zdefiniowanemu w art. 6 pkt 12 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jako ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne określone w odrębnych przepisach (art. 7 ust. 1 in fine oraz art. 16 ust. 3 ustawy).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Oznacza to, że ubezpieczenie społeczne rolników pełni rolę ubezpieczenia dopełniającego w stosunku do innych systemów ubezpieczeń. Osoby prowadzące działalność rolniczą lub wykonujące pracę w gospodarstwie rolnym jako domownicy, są obejmowane ubezpieczeniem w KRUS-ie dopiero wówczas, gdy poza spełnieniem warunków dla tego ubezpieczenia, nie spełniają jednocześnie warunków do objęcia ubezpieczeniem z innego tytułu, w tym przypadku z tytułu pracy za granicą.

Co to dla Pana oznacza?

Z ustawy został Pan wykluczony z KRUS-u (nawet jeśli nie ma Pan decyzji KRUS-u w tym zakresie) i mimo iż opłaca Pan składki, to gdy KRUS otrzyma wiadomość o Pana innym tytule ubezpieczenia z pracy za granicą, wykluczy Pana wstecz z ubezpieczenia.

Powinien Pan zawiadomić KRUS o podjęciu pracy w ciągu 14 dni od jej podjęcia. Obecnie musi Pan iść do KRUS-u złożyć oświadczenie o podjęciu pracy, przedstawić umowę lub inny dowód w zakresie podjęcia pracy i KRUS zwróci Panu składki za okres pracy – jednak nie dłuższy niż 5 lat.

Zobacz również: Ubezpieczenie w KRUS na wniosek

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Praca sezonowa za granicą

Pani Anna, prowadząca małe gospodarstwo rolne, wyjechała na półroczny kontrakt do Niemiec. Nie wiedząc, że podjęcie pracy za granicą automatycznie wyklucza ją z KRUS-u, nadal opłacała składki. Po powrocie złożyła w KRUS-ie oświadczenie o podjęciu pracy oraz przedstawiła umowę z niemieckim pracodawcą. W rezultacie KRUS zwrócił jej nadpłacone składki za okres pracy za granicą.

 

Stała praca w Norwegii

Pan Jan od trzech lat pracował na stałe w Norwegii, jednocześnie prowadząc rodzinne gospodarstwo w Polsce. Nie był świadomy, że z chwilą objęcia ubezpieczeniem w Norwegii automatycznie przestał podlegać ubezpieczeniu w KRUS-ie. Gdy KRUS dowiedział się o tym, Pan Jan przedstawił umowę o pracę i potwierdzenie ubezpieczenia w Norwegii. KRUS uznał go za wyłączonego z ubezpieczenia wstecznie i zwrócił nadpłacone składki za ostatnie 5 lat.

 

Praca na własnej działalności za granicą

Pani Maria prowadziła gospodarstwo w Polsce, ale przez rok prowadziła również działalność gospodarczą w Holandii. Dopiero po roku dowiedziała się, że jej zagraniczna działalność wykluczyła ją z KRUS-u. Po złożeniu odpowiednich dokumentów KRUS uznał ją za wyłączoną z ubezpieczenia od momentu rozpoczęcia działalności i zwrócił składki za 12 miesięcy.

Podsumowanie

Osoby pracujące za granicą, które jednocześnie opłacały składki w KRUS-ie, mają prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek. Warunkiem jest złożenie w KRUS-ie oświadczenia o podjęciu pracy oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających zatrudnienie lub prowadzenie działalności za granicą. Zwrot składek jest możliwy maksymalnie za okres ostatnich 5 lat, dlatego warto jak najszybciej poinformować KRUS o zmianie sytuacji zawodowej.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS-ie lub chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie odzyskać nadpłacone składki, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy udzielą Ci fachowej pomocy, przeanalizują Twoją sytuację i wskażą najlepsze rozwiązania. Dzięki zdalnej konsultacji możesz szybko i wygodnie uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl