• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Prowadzę gospodarstwo po dziadkach od 11 lat, zmarli i nie przepisali ziemi na rodziców. Rodzice nie żyją. Gospodarstwo nie ma zadłużenia. Sprawa spadkowa w toku. Opłacam podatek rolny od 11 lat i biorę dotację na siebie. Spadkobierców na dzień dzisiejszy jest oprócz mnie 5 osób. Składki KRUS nie opłacam. Nie mogę się zarejestrować w urzędzie pracy, bo użytkuję 9 ha. Byłem w KRUS-ie – powiedziano mi, że wszyscy spadkobiercy muszą każdy z osobna opłacić zaległe składki, bo się nie wypisaliśmy z nich. Mogę mieć zaliczone te lata (bo nigdzie nie pracowałem). Cy reszta spadkobierców musi się zgłosić do KRUS-u i wypisać się ze składek, czy będą ponosić odpowiedzialność? Co z tymi, którzy za siebie i tak płacili składki na KRUS?
Ubezpieczenie KRUS uregulowane jest w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje rolników, ich małżonków i pracujących z nimi domowników.
Ustawa przewiduje ubezpieczenie z mocy ustawy (czyli obowiązkowe) lub na wniosek (czyli dobrowolne), gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego.
Ubezpieczeniu z mocy ustawy obowiązkowo podlega rolnik zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
To, czy pozostali spadkobiercy będą musieli płacić KRUS wstecz, zależy od tego, czy spełniali ww. warunki do objęcia ubezpieczeniem KRUS. Jeśli nie – to KRUS nie ma podstawy, aby dochodzić od nich składek, jeśli tak – to bez znaczenia, czy Pan się zgłosi do KRUS-u, czy nie – na ich ubezpieczenie to nie wpływa.
Nie ma jak wypisać się z KRUS-u, ubezpieczenie jest z mocy ustawy albo nie jest, niezależnie dla każdego współwłaściciela. I nie ma czegoś takiego jak swój KRUS i nieswój KRUS. Dla tych, którzy mają już ubezpieczenie rolnicze, nic się nie zmienia.
Zobacz również: Niezapłacony KRUS w terminie
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika