Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Umowa o dzieło dla rolnika, czy grozi utrata ubezpieczenia KRUS?

• Data: 2024-10-03 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jestem rolnikiem zarejestrowanym w KRUS-ie. Ostatnio mój były pracodawca zaproponował mi wykonanie pewnego zadania w ramach umowy o dzieło (chodzi o opracowanie wniosku o dotację dla klienta tej firmy). Czy mogę się podjąć tego typu zadania bez konieczności zakładania działalności gospodarczej? Czy podjęcie się wykonania tego dzieła może skutkować koniecznością wyrejestrowania mnie z KRUS-u? Czy umowa, którą mi zaproponowano, ma charakter umowy o dzieło? Czy wskazana umowa nie powinna być objęta składkami ZUS (były pracodawca twierdzi, że nie)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa o dzieło dla rolnika, czy grozi utrata ubezpieczenia KRUS?

Umowa o dzieło

Umowa może być zakwalifikowana jako umowa o dzieło. Niezbędnym elementem umowy o dzieło, określanej jako umowa o pewien określony rezultat pracy i umiejętności ludzkich, jest to, aby starania przyjmującego zamówienie doprowadziły w przyszłości do konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu. Rezultat, na jaki umawiają się strony, musi być przy tym z góry określony, obiektywnie osiągalny i pewny. Dzieło musi przybrać określoną postać w świecie zjawisk zewnętrznych, musi istnieć w postaci postrzegalnej, pozwalającej nie tylko odróżnić je od innych przedmiotów, ale i uchwycić istotę osiągniętego rezultatu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rezultat umowy o dzieło musi być konkretny, jednorazowy i indywidualnie oznaczony, zdefiniowany przez zamawiającego w momencie zawierania umowy i sprawdzalny. Dzieło jest wytworem, który w momencie zawierania umowy nie istnieje, jednak jest w niej z góry przewidziany i określony w sposób wskazujący na jego indywidualne cechy. Dzieło jednoznacznie jest określane w orzecznictwie jako rezultat pracy fizycznej lub umysłowej, przyjmującego zamówienie. Wykonanie dzieła najczęściej przybiera postać wytworzenia rzeczy, czy też dokonania zmian w rzeczy już istniejącej poprzez jej naprawienie, przerobienie lub uzupełnienie. Dzieło może mieć także postać niematerialną. Przedmiotem umowy o dzieło jest doprowadzenie do weryfikowalnego i jednoznacznego rezultatu, zdefiniowanego przez zamawiającego w czasie zawierania umowy. Poddanie dzieła sprawdzeniu na istnienie wad fizycznych nie jest zatem możliwe, jeśli strony nie określiły w umowie cech i parametrów indywidualizujących dzieło. Odpowiedzialność strony przyjmującej zamówienie w umowie o dzieło jest odpowiedzialnością za rezultat. W odniesieniu do umowy o dzieło istnieje związek wynagrodzenia z samym dziełem i jego wartością. Typowo wynagrodzenie z umowy o dzieło określa się w sposób ryczałtowy lub kosztorysowy.

Jest to jednorazowy rezultat i kwalifikowane jako realizacja umowy o dzieło. Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, a tym samym jej zawarcie nie skutkuje wykluczeniem z ubezpieczenia KRUS.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Naprawa maszyn rolniczych

Jan Kowalski, rolnik zarejestrowany w KRUS-ie, został poproszony przez sąsiada o naprawę traktora. Sąsiad zaproponował mu wynagrodzenie w formie umowy o dzieło, ponieważ naprawa traktora jest jednorazowym zadaniem o konkretnym rezultacie. Jan zgodził się na takie rozwiązanie, ponieważ wykonanie tej naprawy nie wymagało zakładania działalności gospodarczej, a umowa o dzieło nie wyklucza go z ubezpieczenia KRUS.

 

Opracowanie wniosku o dotację

Anna Nowak, rolniczka zarejestrowana w KRUS-ie, została poproszona przez lokalną firmę doradczą o pomoc w opracowaniu wniosku o dotację unijną. Firma zaproponowała jej umowę o dzieło, ponieważ opracowanie wniosku jest jednorazowym, konkretnym zadaniem, które Anna ma wykonać. Dzięki temu, że umowa o dzieło nie podlega składkom ZUS, Anna mogła podjąć się tego zadania bez konieczności wyrejestrowania z KRUS-u.

 

Wykonanie rzeźby na zamówienie

Marek Wiśniewski, rolnik zarejestrowany w KRUS-ie, który jest również utalentowanym rzeźbiarzem, otrzymał zlecenie wykonania rzeźby na zamówienie od lokalnej galerii sztuki. Umowa, jaką zaproponowano Markowi, była umową o dzieło, ponieważ miała dotyczyć konkretnego, indywidualnego rezultatu – gotowej rzeźby. Podjęcie się tego zlecenia nie wymagało od Marka zakładania działalności gospodarczej i nie skutkowało wyrejestrowaniem z KRUS-u.

Podsumowanie

Rolnik zarejestrowany w KRUS-ie może podjąć się wykonania jednorazowego zadania w ramach umowy o dzieło bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Umowa o dzieło, skoncentrowana na konkretnym rezultacie, nie powoduje obowiązku opłacania składek ZUS, a tym samym nie skutkuje wyrejestrowaniem z ubezpieczenia KRUS. Dzięki temu rolnicy mogą elastycznie realizować dodatkowe zlecenia, zachowując swoje ubezpieczenie rolnicze.

Oferta porad prawnych

 

Zapewniamy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dostosowane do potrzeb rolników i osób zarejestrowanych w KRUS-ie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawne szybko i wygodnie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »