• Data: 2023-02-24 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Jestem zatrudniona jako nauczyciel w państwowej szkole podstawowej. W 2018 r. złożyłem wniosek o zaliczenie do stażu pracy tak zwanej „pasionki” oraz 10 lat pracy na własnym gospodarstwie rolnym. Dołączyłam zaświadczenie z KRUS i akt notarialny. Zostało mi doliczone tylko 4 lata i 5 miesięcy „pasionki”. Czy powinni doliczyć mi staż pracy w gospodarstwie? Jeśli tak, to co teraz z tym zrobić?
Kwestia tego, w jakich okolicznościach można zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy oraz jakie dokumenty są niezbędne, aby taką pracę wykazać, uregulowana została w ustawie z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Zgodnie jej art. 1: „Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin”.
A zatem można skorzystać z możliwości wliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy.
Karta Nauczyciela dopuszcza zaliczanie do stażu pracy w innym zawodzie, zatem jeśli postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania nie wskazują, że do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach, to zaliczenie do stażu pracy, pracy we własnym gospodarstwie rolnym, jest możliwe także wobec nauczyciela.
Aby jednak ów okres został zaliczony do stażu pracy, niezbędne jest przedłożenie dokumentów wymaganych ustawą, a mianowicie zaświadczenia z urzędu gminy stwierdzającego okres Pani pracy w gospodarstwie rolnym, a gdy urząd nie posiada dokumentów, które pozwalają mu taki dokument wydać – wówczas niezbędne jest przedłożenie pisemnych zeznań złożonych przez minimum dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne (najlepiej by były złożone przed notariuszem lub przed przedstawicielem urzędu gminy).
Jest zatem wysoce prawdopodobne, że pracodawca nie zaliczył owych lat pracy we własnym gospodarstwie rolnym do Pani stażu pracy, bowiem ani akt notarialny, ani zaświadczenie z KRUS nie daje mu ku temu podstaw. Art. 3 ustawy wskazuje bowiem jasno:
„1. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.
2. Jeżeli organ, o którym mowa w ust. 1, nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie.
3. W wypadku, o którym mowa w ust. 2, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne”.
Powinna więc Pani załączyć dokumentację wymaganą ustawą i ponownie zawnioskować o zaliczenie.
Przykład 1 – Praca po ukończeniu 16. roku życia
Pani Anna od 17. roku życia pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. W 1982 roku, po ukończeniu szkoły średniej, przez 5 lat pracowała na rodzinnym polu. Po latach pracy w szkole podstawowej złożyła wniosek o zaliczenie tego okresu do stażu pracy. Po przedłożeniu zaświadczenia z urzędu gminy i zeznań świadków, okres ten został uznany.
Przykład 2 – Praca w gospodarstwie współmałżonka
Pan Marek od 1990 roku przez 7 lat pracował w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez swoją żonę. Mimo że miał inne zatrudnienie, codziennie wykonywał prace rolnicze. Po złożeniu wniosku o zaliczenie tego okresu do stażu pracy nauczyciela i dostarczeniu zaświadczenia z urzędu gminy, pracodawca uwzględnił ten okres w stażu pracy.
Przykład 3 – Praca jako domownik po 1983 roku
Pani Ewa po ukończeniu 18. roku życia pracowała jako domownik w gospodarstwie swoich rodziców. Jej praca była nieformalna, ale regularna. Po latach pracy jako nauczycielka złożyła wniosek o doliczenie tego okresu do stażu pracy. Po dostarczeniu pisemnych zeznań dwóch świadków, okres ten został uznany przez pracodawcę.
Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy nauczyciela jest możliwe, ale wymaga spełnienia określonych warunków i dostarczenia odpowiednich dokumentów. W przypadku braku zaświadczenia z urzędu gminy kluczowe mogą okazać się zeznania świadków. Warto ponownie złożyć wniosek, uzupełniając go o wymagane dokumenty, aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy lub potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu odpowiednich dokumentów, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Doświadczeni prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy, sporządzić wniosek oraz wskazać, jakie dowody najlepiej przedstawić, aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Szybki kontakt i indywidualne podejście pozwolą Ci skutecznie dochodzić swoich praw.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika