• Autor: Marta Handzlik
Mam 42 lata, jestem osobą niepełnosprawną, mam schorzenie kręgosłupa od dziecka, do pracy się nie nadaję. Otrzymuję rentę rodzinną po ojcu połączoną z socjalną z KRUS w wysokości 1800 zł. Jeśli moja siostra zapisze mi w testamencie 24 ary pola, to jaki to będzie miało wpływ na otrzymywane przeze mnie świadczenie? Czy mogą mi coś odebrać?
Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 982 z późn. zm.) – renta socjalna nie przysługuje osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.
Zobacz również: Renta socjalna KRUS
Zgodnie z art. 28 ustawy o KRUS wypłata renty rolniczej z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu, jeżeli rencista prowadzi działalność rolniczą. Uznaje się, że rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie są właścicielami (współwłaścicielami) lub posiadaczami gospodarstwa rolnego (w rozumieniu przepisów o podatku rolnym) i nie prowadzą działu specjalnego.
Jednak zgodnie z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2005 r. (III AUa 810/2005) decydujące znaczenie ma ustalenie, czy na posiadanych przez osobę uprawnioną do renty gruntach jest prowadzona działalność rolnicza w rozumieniu art. 6 pkt 3 powołanej ustawy.
Zobacz również: Ile można mieć ziemi na rencie rodzinnej?
W mojej opinii nie ma więc znaczenia, czy siostra zapisze Pani 24 ary pola, ponieważ dla zawieszenia renty socjalnej potrzeba, aby posiadała Pani co najmniej 5 hektarów albo aby prowadziła Pani na tym polu działalność rolniczą.
Zobacz również: Renta rodzinna KRUS a posiadanie ziemi
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika