• Autor: Aleksandra Jocz
Czy siostra może mnie ubezpieczyć jako domownika w KRUS-ie? Mieszkam 5 km od jej gospodarstwa i dojeżdżam, by pracować na tym gospodarstwie.
Zgodnie z treścią art. 6 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników „przez pojęcie domownika rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:
a) ukończyła 16 lat,
b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy”.
Jak rozumiem, te dwa warunki określone w pkt a i c zostały przez Panią spełnione. Problem pojawia się przy ocenie, czy fakt, że zamieszkuje Pani 5 km od gospodarstwa siostry stanowi podstawę do uznania, że zamieszkuje Pani w bliskim sąsiedztwie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 8 czerwca 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 136/10, stwierdził, że „bliskie sąsiedztwo” oznacza zamieszkiwanie na tyle blisko gospodarstwa rolnego, aby w każdej chwili można było przystąpić do wykonywania czynności – pracy, a więc może to oznaczać zamieszkiwanie w bezpośrednim sąsiedztwie, klika domów dalej lub w ostateczności w tej samej miejscowości (wsi). Istotą sprawy jest pozostawanie w gotowości do wykonania pracy na wezwanie rolnika – pozostawanie w dyspozycji rolnika, który ocenia potrzeby wykonania określonych i wydaje stosowne dyspozycje.
Z kolei Sąd Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 21 stycznia 2020 r., sygn. akt III SA/Gl 1014/19, uznał, że „należy jednak mieć na uwadze, że fakt stałego zamieszkiwania i nauki skarżącej w innej miejscowości położonej według skarżącej w odległości około 7 do 8,5 km od poszczególnych działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego dziadków, wyklucza możliwość przyjęcia bliskiego sąsiedztwa pomiędzy miejscem zamieszkania skarżącej, a gospodarstwem rolnym dziadków. Przyjęcie, że pobliska miejscowość to bliskie sąsiedztwo byłoby w stanie faktycznym sprawy nadużyciem tego pojęcia, które również w potocznym znaczeniu oznacza »w pobliżu« czy też »blisko«. Konieczność dojazdu skarżącej z M. tj. z miejsca zamieszkania do miejscowości Ż. tj. do gospodarstwa rolnego dziadków, autobusem PKS, samochodem czy innym środkiem transportu eliminuje możliwość uznania, że skarżąca w spornym okresie mieszkała w bliskim sąsiedztwie”.
Zobacz również: Dokumenty potrzebne do zgłoszenia ubezpieczenia w KRUS
Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się, że KRUS może zakwestionować uznanie Pani za domownika siostry. Definicja domownika wskazuje, że osoba taka powinna zamieszkiwać nie tylko w sąsiedztwie – ale w bliskim sąsiedztwie. Wydaje się, że konieczność dojazdu autem do gospodarstwa wyklucza przyjęcie, że ten warunek (bliskiego sąsiedztwa) został spełniony – szczególnie gdyby okazało się, że zamieszkuje Pani już w innej miejscowości niż siostra.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że krąg osób wypełniających podane wyżej wymogi ustawowe do uznania za domownika wyznacza specyfika pracy tychże osób, w której nie może występować element wynagrodzenia, który jest typowy dla stosunku pracy.
Zobacz również: Kto może się ubezpieczyć w KRUS-ie?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Aleksandra Jocz
Zapytaj prawnika