• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Interesuje mnie zakup ziemi z siedliskiem. Jest to ziemia rola 2,98 ha, w tym jest siedlisko złożone z domu mieszkalnego i budynków gospodarczych o łącznej powierzchni około 400 m2. Czy mogę zakupić taką ziemię, jeżeli nie, to jakie czynności musiałbym wykonać, by taką transakcję zawrzeć? Nie jestem rolnikiem, choć jestem zameldowany od 2014 roku u wujka, który prowadzi gospodarstwo rolne. Głównie zależy mi na budynkach do zamieszkania, choć z podstawową uprawą ziemi nie byłoby problemu, również we własnym zakresie. Zakup jest planowany z partnerką, z którą nie jestem prawnie związany, a która ma dwójkę dzieci.
Oczywiście sprawę należy rozpocząć od uregulowania sprawy spadkowej po zmarłych właścicielach. Nieruchomość można nabyć tylko od spadkobierców dysponujących potwierdzeniem praw do spadku.
Z dniem 26 czerwca 2019 roku nastąpiła zmiana przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ww. ustawy pod pojęciem „nieruchomości rolnej” – należy rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego w całości na cele inne niż rolne.
Zgodnie z art. 461 Kodeksu cywilnego nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej. Jednak nie ma ona znaczenia dla nieruchomości pow. 1 ha.
Nabycie nieruchomości rolnych:
Nabycie nieruchomości rolnych, m.in.:
Zobacz również: Kupno udziału w działce rolnej
Niestety osoba zbywająca nie jest osobą bliską dla Pana. Jak rozumiem – nie jest też osobą bliską dla Pana partnerki (jeśli jest to tylko na nią mógłby figurować zakup bez uzyskania zgody) Jeśli chcecie zakupić wspólnie ten grunt w całości – pow. 1 ha, to trzeba wystąpić o zgodę do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Nie ma żadnego formalnego wniosku o wydanie zgody. Powinien on zawierać wskazanie wnioskodawcy, jej adres i żądanie, a także:
Do wniosku dołącza się:
Zobacz również: Domek bez pozwolenia na działce rolnej
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika