• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarcza, niestety miałem nieszczęśliwy wypadek i przez około 4 miesiące nie będę w stanie pracować i nie będę mógł zarabiać, ze względów ekonomicznych myślę nad zawieszeniem działalności, ale chciałbym mieć dalej ważne ubezpieczenie zdrowotne ja i moja rodzina (żona i córka są podpięte pod moje ubezpieczenie). W tym celu myślę nad przejściem do KRUS, składki są niższe niż w ZUS-ie. Moi rodzice prowadzą gospodarstwo rolne i są zarejestrowani w KRUS-ie. Ja, żona i córka mamy ten sam adres zameldowania co moi rodzice. Czy mam taka możliwość wraz z rodziną przejścia do KRUS-u, żeby mieć ubezpieczenie zdrowotne i nie będzie to kolidować z moja działalnością?
Zawieszenie działalności gospodarczej opiera się na wypełnieniu wniosku CEIDG-1 – tego samego, który był składany w celu założenia firmy. Na tej podstawie urząd miasta przesyła zawiadomienie do ZUS-u, który sporządza właściwe dokumenty i dokonuje czasowego wyrejestrowania:
Płatnik składek ZUS nie podlega ubezpieczeniu już od dnia zawieszenia działalności aż do dnia poprzedzającego dzień, kiedy zostanie ona wznowiona. W tym miejscu należy podkreślić, iż zawieszenie działalności skutkuje również brakiem obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Zobacz również: Zatrudnienie rolnika na umowę zlecenie
Ma Pan kilka możliwości, z uwagi na to, że Pana ubezpieczenie wygasa po 30 dniach od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczeniowego z działalności:
Najniższym kosztem – bo za darmo – będzie zgłoszenie się do UP i zarejestrowanie jako osoba bezrobotna. Osoba, która zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna.
Zobacz również: Domownik w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników
Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń w ZUS, co oznacza konieczność znalezienia innego źródła ubezpieczenia zdrowotnego. W zależności od sytuacji życiowej i rodzinnej, możliwe jest skorzystanie z kilku opcji: rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, dobrowolne ubezpieczenie w NFZ lub – jeśli spełnione są określone warunki – przystąpienie do KRUS jako domownik. Każda z tych dróg ma swoje plusy i minusy, dlatego warto rozważyć je w kontekście własnych potrzeb i możliwości.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące zawieszenia działalności, ubezpieczenia w KRUS lub chcesz upewnić się, która opcja będzie dla Ciebie i Twojej rodziny najkorzystniejsza, skorzystaj z naszej porady prawnej online. Szybko i wygodnie otrzymasz odpowiedź dopasowaną do Twojej sytuacji – bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika