Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Dopisanie do ubezpieczenia KRUS męża

10 lat temu wyszłam za mąż za rolnika. Przez cały okres małżeństwa nie płaciłam składek KRUS (byłam na zasiłku macierzyńskim, byłam też zatrudniona, a potem pobierałam zasiłek dla bezrobotnych, byłam też zarejestrowana w UP jako bezrobotna bez prawa do zasiłku). Kilka dni temu zostałam zwolniona z pracy. Czy w związku z tym mogę zostać dopisana pod ubezpieczenie męża? Dodam, że od miesiąca mąż jest na rencie i ziemia jest oddana w dzierżawę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dopisanie do ubezpieczenia KRUS męża

Kto może przystąpić do ubezpieczenia społecznego rolników?

Mogłaby Pani podlegać pod ubezpieczenie KRUS z racji bycia domownikiem rolnika.

Zgodnie z przepisami ustawy domownik to osoba bliska rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy,

jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Za osoby bliskie uznaje się przede wszystkim osoby zaliczane do członków najbliższej rodziny rolnika, a więc zstępnych (dzieci własne i przysposobione) i ich współmałżonków, wstępnych (rodzice) oraz rodzeństwo.

Za czas kiedy podlegała Pani pod inne ubezpieczenie społeczne – z tytułu pracy, zasiłku macierzyńskiego – nie spełniała Pani definicji domownika rolnika.

Za czas kiedy nie miała Pani tytułu ubezpieczenia, a mieszkała Pani z mężem – będzie Pani zobligowana do wyrównania składek KRUS, chyba że wykaże Pani, że nie mieszkała w gospodarstwie rolnym.

Zobacz również: Ubezpieczenie domownika w KRUS

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wydzierżawienie ziemi rolnej a ubezpieczenie domownika w KRUS

Na chwilę obecną Pani mąż także nie jest rolnikiem, nie posiada ziemi, więc nie może Pani pracować w gospodarstwie rolnym, bo go nie posiadacie.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 704 z późn. zm.) ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:

1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,

2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1

  • jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.

Jednak Pani mąż wydzierżawił grunty, aby wykazać, że nie prowadzi gospodarstwa rolnego.

Zobacz również: Jakie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia domownika w KRUS?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »