• Autor: Marcin Sądej
Żona dostała w darowiźnie od rodziców ok. 4 ha gruntów rolnych (są uprawiane na nich owoce) w 2015 r. Chciałaby wydzierżawić te grunty bratu. Czy jeśli zrobi to przed upływem 5 lat, to będzie musiała zapłacić podatek od darowizny? Ile wynosi podatek od darowizny w tym przypadku? Wylicza się go na podstawie jakiejś ustalonej wartości gruntów (grunty I klasy)? Czy jest możliwa umowa dzierżawy, w której brat zobowiązuje się do opłat podatków od gruntów? Czy można przekazać część tych gruntów w ramach darowizny drugiemu bratu? Czy obowiązuje tutaj jakiś czas po którym można to zrobić? Czy trzeba wówczas płacić podatek od darowizny?
Na wstępie należy wyjaśnić, że ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje dwa rodzaje zwolnień od podatku.
Pierwsze zwolnienie to art. 4a ustawy. Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku darowizny otrzymane pomiędzy członkami najbliższej rodziny jeżeli obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny zgłosi fakt nabycia darowizny do urzędu skarbowego. Jeżeli jednak darowizną jest nieruchomość, to czynność ta dokonywana jest u notariusza w formie aktu notarialnego. W takim przypadku zgłoszenia do urzędu skarbowego dokonuje notariusz.
Drugim rodzajem zwolnienia jest to opisane w art. 4 ustawy. W brzmieniu obowiązującym w 2015 r. przepis ten zwalniał od podatku:
„1) nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:
a) budynków mieszkalnych,
b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,
c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców
– pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia”.
Faktycznie w przypadku tego zwolnienia jeżeli przed upływem 5 lat dojdzie do przekazania gruntu w dzierżawę, obdarowany będzie musiał zapłacić podatek, bowiem gospodarstwo rolne nie tylko musi być jego własnością, lecz musi również być przez niego prowadzone.
Na razie jednak sugeruje sięgnąć do treści aktu notarialnego z 2015 r. i sprawdzić, czy w treści tego aktu jako podstawa zwolnienia jest wpisany art. 4 czy też art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn).
Zobacz również: Farma fotowoltaiczna na działce rolnej
Jak już wskazałem, darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny (w tym pomiędzy rodzeństwem) na podstawie art. 4a korzystają z całkowitego zwolnienia od podatku. Żaden przepis nie ogranicza w czasie możliwości dalszego darowania danej rzeczy. W rezultacie bez problemu siostra może darować grunt drugiemu bratu. Podatek nie wystąpi.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku rolnym jeżeli grunty znajdują się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku rolnego ciąży na posiadaczu samoistnym. W rezultacie opłaty spoczywają na ewentualnym dzierżawcy gruntu, a nie na właścicielu.
Zobacz również: Czy rencista może brać dopłaty bezpośrednie?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.
Zapytaj prawnika