• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam działkę oznaczoną Ls oraz wydane w 2005 r. warunki zabudowy na siedlisko (potwierdzone w 2020 r.). Gdy zgłosiłem w gminie zamiar wycięcia części drzew, urzędniczka odsyła mnie po zgodę do Lasów Państwowych w celu odlesienia działki. Jestem rolnikiem. Czy muszę odlesiać działkę, mając warunki zabudowy siedliskowej?
Niestety musi Pan mieć zgodę na wyłączenie gruntu spod produkcji leśnej. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych do wydawania decyzji w sprawach wyłączenia gruntów leśnych z produkcji jest dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
Wyłączenie z produkcji gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne, może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalającej na takie wyłączenie. Przeznaczenie gruntu wskazane jest w decyzji o warunkach zabudowy.
Zobacz również: Budowa domku na działce rolnej
Pierwszy krok ma Pan za sobą. Teraz ten trudniejszy.
Obecnie musi Pan wystąpić do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej.
Przez pojęcie wydania decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu leśnego z produkcji należy rozumieć wydanie przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych zgody na rozpoczęcie na gruntach leśnych innego niż leśne użytkowania gruntów.
Zezwolenie musi Pan uzyskać przed uzyskaniem pozwolenia na budowę czy zgłoszeniem.
Musi Pan wiedzieć, że w decyzji zezwalającej na wyłączenie określane są opłaty Należność, na wniosek strony pomniejsza, się o wartość gruntu w dniu jego faktycznego wyłączenia z produkcji (warunek – rozpoczęcie inwestycji). Z opłat zwolnione są decyzje wydane na cele budownictwa mieszkaniowego (do 0,05 ha – budynek jednorodzinny, do 0,02 ha – jeden lokal w budownictwie wielorodzinnym).
Zobacz również: Umowa użyczenia gruntu na cele budowlane
Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji powinien zawierać:
Zobacz również: Wyłączenie z produkcji leśnej a pozwolenie na budowę
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika