• Autor: Wioleta Biel
Otrzymuję wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, a także uzyskuję przychód z tytułu umów najmu mieszkań (należących do mnie i męża), od którego odprowadzam podatek zryczałtowany 8,5%. Wraz z mężem jesteśmy także właścicielami gospodarstwa rolnego w obszarze wiejskim, w którym znajduje się dom mieszkalny. W obiekcie tym chcę prowadzić usługi turystyczne polegające na najmie całego domu wraz z 5 pokojami i salonem z kuchnią. Zastanawiam się nad wyborem formy opodatkowania. Najbardziej odpowiednią dla mnie wydaje się być karta podatkowa (docelowo pokoi będzie o jeden więcej). Czy w przedstawionej sytuacji jest możliwa taka forma opodatkowania?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.) – przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Przepisy art. 2 ust. 2 ww. ustawy stanowią, że działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
Zobacz również: KRUS a najem prywatny
Natomiast agroturystyka w znaczeniu językowym oznacza prowadzenie działalności turystycznej przez gospodarstwa rolne zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi.
Działalności w zakresie agroturystyki nie można zakwalifikować jako działalności rolniczej, a zatem do dochodów z tej działalności mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy – wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Zobacz również: Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?
Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że podatnik uzyskujący dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych skorzysta z przedmiotowego zwolnienia, jeżeli łącznie spełnione będą następujące warunki:
W przypadku większej niż 5 liczby pokoi w budynku mieszkalnym znajdującym się w gospodarstwie rolnym działalność ta nie będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie stanowi przepisów prawa podatkowego zdefiniowanych w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Zatem co do zasady minister właściwy do spraw finansów publicznych nie ma uprawnienia do interpretowania tych przepisów w trybie wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, określonych w art. 14b tej ustawy.
Podkreślić jednakże należy, że wyłączenie to nie ma wpływu na obowiązki podatkowe rolnika. W szczególności jest on podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli oprócz działalności wytwórczej w rolnictwie, osiąga przychody ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy.
Na gruncie przepisów prawa podatkowego definicja działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta jest w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i oznacza działalność zarobkową:
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że podatnicy prowadzący działalność agroturystyczną (wypełniającą znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej) niespełniający warunków do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, mogą oprócz zasad ogólnych przewidzianych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wybrać sposób opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z zm.).
Stosownie do art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowej), z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 3).
W mojej opinii nie ma także przeszkód, by w przypadku świadczenia usług wynajmu pokoi wybrać jedną z form opodatkowania przewidzianą w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zobacz również: Wynajem pokoi bez działalności gospodarczej
Zgodnie z art. 2 ust. 1 cyt. ustawy – osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:
Zgodnie z objaśnieniami do części XII Tabeli – usługi te można prowadzić przy zatrudnieniu nie więcej niż 2 pracowników lub 2 pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka.
Stosownie do treści art. 25 ust. 1 podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:
Najem na 8,5% dotyczy tzw. najmu prywatnego, zatem osoba nieprowadząca działalności gospodarczej w zakresie najmu ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania. W zakresie z kolei karty podatkowej uznajemy, że podatnik w danym zakresie prowadzi działalność gospodarczą.
Zatem w mojej ocenie powinna mieć Pani prawo do zmiany formy opodatkowania w trakcie roku, mimo że podatki dochodowe są podatkami rocznymi i co do zasady można więc zmieniać formę opodatkowania tylko raz w roku. Jednak to wyłączenie w analizowanym stanie faktycznym nie powinno mieć zastosowania.
Mając na uwadze powyższe, może Pani złożyć wniosek o możliwość opodatkowania przedmiotowego najmu kartą podatkową. Należy mieć jedynie na uwadze, że organ podatkowy może stwierdzić, że najem w mieście i najem w ramach gospodarstwa rolnego powinien być połączony, co może wykluczyć z kolei możliwość opodatkowania go kartą podatkową. Nie wynika to wprost z przepisów, ale wskazuję, że takie ryzyko istnieje. W celu jego wykluczenia rekomenduję wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Pozytywny wniosek chroniłyby Panią od ewentualnych wątpliwości organu podatkowego.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Wyjątek od tej zasady stanowi między innymi wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów, w konsekwencji czego zwolniony od opodatkowania jest wynajem do pięciu pokoi w budynku mieszkalnym wchodzącym w skład gospodarstwa rolnego znajdującego się na terenie wiejskim.
Zatem wynajem do 5 pokoi jak wyżej, jest w ogóle wyłączony zarówno spod opodatkowania, jak i konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Powyżej 5 pokoi – uważa się taką działalność jako działalność gospodarczą podlegającą rejestracji.
Rodzina Kowalskich na wsi
Państwo Kowalscy prowadzą gospodarstwo rolne na wsi. W swoim dużym domu postanowili urządzić agroturystykę, oferując wynajem 5 pokoi dla turystów. Dzięki temu, że liczba pokoi nie przekracza 5, nie muszą oni rejestrować działalności gospodarczej ani płacić podatku dochodowego od uzyskanych przychodów z wynajmu. Dodatkowo, serwując śniadania swoim gościom, również pozostają w granicach zwolnienia podatkowego.
Pani Anna z 6 pokojami
Pani Anna, prowadząca gospodarstwo rolne, chciała rozszerzyć swoją ofertę agroturystyczną i zwiększyła liczbę pokoi do 6. W związku z tym musiała zarejestrować działalność gospodarczą i zdecydować się na jedną z form opodatkowania – wybrała kartę podatkową. Dzięki temu płaci stałą kwotę podatku, co jest dla niej wygodne i przewidywalne.
Pan Marek i dwa źródła przychodu
Pan Marek wynajmuje mieszkania w mieście, rozliczając się ryczałtem 8,5%. Dodatkowo na swojej wsi, w gospodarstwie rolnym, oferuje wynajem 4 pokoi gościnnych turystom. W związku z tym, że liczba pokoi nie przekracza 5, nie musi rejestrować działalności gospodarczej i uzyskane przychody z agroturystyki są zwolnione z podatku. Jednak aby uniknąć ryzyka nieprawidłowej interpretacji przepisów, wystąpił z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową.
Wynajem pokoi na wsi w ramach gospodarstwa rolnego może podlegać różnym formom opodatkowania w zależności od liczby wynajmowanych pokoi. Jeśli liczba ta nie przekracza pięciu, przychody z takiego najmu mogą być zwolnione z podatku dochodowego i nie wymagają rejestracji działalności gospodarczej. W przypadku większej liczby pokoi konieczne jest założenie działalności gospodarczej i wybór odpowiedniej formy opodatkowania, na przykład karty podatkowej lub ryczałtu. Aby uniknąć wątpliwości interpretacyjnych, warto wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową, co zapewni bezpieczeństwo podatkowe.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące opodatkowania wynajmu pokoi na wsi lub innych kwestii prawnych związanych z prowadzeniem działalności agroturystycznej, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania, przygotować odpowiednią dokumentację oraz rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przepisów. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami już dziś.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioleta Biel
Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Studiów Podyplomowych z zakresu prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim. Licencjonowany doradca podatkowy (nr 12310). Od 6 lat związana z doradztwem biznesowym dla największych spółek w Polsce. Doradza w zakresie prawa podatkowego, prawa spółek handlowych oraz prawa gospodarczego. Specjalizuje się w podatkach dochodowych, międzynarodowej optymalizacji podatkowej, planowaniu podatkowym oraz bieżącej obsłudze korporacyjnej spółek prawa handlowego. Na swoim koncie ma liczne publikacje z zakresu zarówno polskiego, jak i zagranicznego systemu podatkowego. Pracuje w języku polskim i angielskim.
Zapytaj prawnika